29.01.2024

NETFLIX: "JSTE TO, CO JÍTE" – NÁZORY ODBORNÍKŮ NA NOVÝ POŘAD

V posledních několika letech jsme byli svědky několika dokumentárních filmů, někdo by dokonce řekl “dokufikcí”, které negativně a paušálně prezentovaly odvětví živočišné výroby a spotřebu masa. Ale proč tomu tak je?

Že by to bylo proto, že tak ožehavé téma snadno přitahuje publikum a investory? Takzvané dokumentární filmy jako “Cowspiracy”, “Seaspiracy”, “At the Fork”, “The Meat Lobby: Big Business Against Health?” atd., abychom zmínili alespoň některé, byly propagovány prostřednictvím různých streamovacích služeb. Nejnověji se trend týká i minisérie na Netflixu s názvem “You are what you eat”. Zdá se, že cíl je vždy stejný: vyvolat reakci těch, kteří se dívají, zdánlivým odhalením nevyřčených pravd všudypřítomného velkého, zlého průmyslu v oblasti živočišné výroby.

Otřesné metodiky, názory ochránců práv zvířat a dějové zvraty

Všechny tyto filmy nebo seriály obsahují stejné ingredience: směs roztřesené metodiky, názorů ochránců práv zvířat a náhodných dějových zvratů, které lze jen těžko sledovat. “Jste to, co jíte: Experiment s dvojčaty” je dokument, v němž geneticky identická dvojčata po dobu osmi týdnů mění svůj jídelníček a životní styl v rámci experimentu, jehož cílem je zjistit, jak určité potraviny ovlivňují organismus (spoiler: hlavní roli hraje rostlinná strava). Jaký je však vědecký základ?

Někteří odborníci na výživu a zdraví zvířat se na sociálních sítích podělili o své názory na tuto minisérii.

Osm týdnů věnovaných experimentu je podle odborníků časový rámec okrajový, nedostatečný pro získání solidních výsledků. Juan Pascual, veterinární lékař, odborník na zdraví zvířat a autor knihy Razones para ser omnívoro (Důvody, proč být všežravcem) upozorňuje, že “produkce minisérie byla je financována Vogtovou nadací, jejímž cílem je propagovat rostlinnou stravu“. Navíc lékař Christopher Gardner, který osmitýdenní experiment vedl, sám sebe označuje za převážně vegana a ve zveřejněném dokumentu přiznává, že získal finanční prostředky od společnosti Beyond Meat, která se zabývá výrobou rostlinných imitací hamburgerů.

“Z čistě vědeckého hlediska je studie plná metodologických chyb,” komentuje Juan Pascual, “první čtyři týdny je jídlo podávané účastníkům studie kontrolováno, ale poté si každý účastník vaří sám, takže studie je nepřesná. Každá dvojice dvojčat má jiné cíle, například nabrat svalovou hmotu nebo ztratit viscerální tuk. Nic se neříká o dalším chování účastníků: kouření, sedavém způsobu života atd., což jsou kromě stravy důležité faktory, které mají zásadní vliv na zdraví.”

“Bylo nespravedlivé a nečestné, že pokaždé, když se odborníci ve filmu zmínili o mase, ukázali obrázek rychlého občerstvení,” komentuje odbornice na výživu Diana Rodgersová. “Maso neznamená ultra zpracované jídlo. Existuje spousta zdravých způsobů, jak vyvážit chod, který obsahuje maso. Steak se salátem a zapečenou brokolicí se liší od hamburgeru z fastfoodu s hranolky, omáčkami a velkou limonádou, přesto jsme často ovlivňováni tím, že maso se rovná nezdravému jídlu. Lidé jedí maso už asi 3,5 milionu let. Přesto nás teprve v posledním století zaplavilo tolik ultra zpracovaných, “hyperchutných” a vysoce kalorických nezdravých potravin. To je na míle vzdálené tomu, co jedli naši předkové. Z tohoto důvodu bychom měli hledat příčiny našeho nedávného a dramatického nárůstu nemocí souvisejících s životním stylem, jako je cukrovka 2. typu a obezita v moderní stravě, a to včetně stravy veganské.”

Zakladatel veganské „sýrárny“ navíc divákům tvrdí, že sýr je stejně návykový jako některé drogy, což není pravda.  Často se také objevují nepravdivá tvrzení, že veganská strava může zabránit cukrovce, Alzheimerově chorobě nebo mrtvici,” pokračuje Juan Pascual. Všechny filmy distribuované zábavními streamovacími službami se snaží odhalit “skryté taktiky” lobby potravinářského průmyslu, které chrání jejich zisky, a odhalují nějakou “skrytou pravdu” o masném a mlékárenském průmyslu, kterou vám nikdo neřekne. Zkrátka jde o seznam nepravd a rozporů typických pro propagandu. Diskreditován je také rybolov a akvakultura, aby se dostalo na každou živou, cítící bytost.

Z vědeckého hlediska nejsou výsledky studie jednoznačné. LDL cholesterol je u účastníků rostlinné stravy nižší, ale zároveň ztrácejí mnohem více svalové hmoty, což je dost špatné, přičemž triglyceridy jsou u účastníků rostlinné stravy vyšší. Ve veganské skupině se také snížila hladina vitaminu B12 o 25 % a HDL cholesterolu, což jsou všechno negativní změny, které jsou známými rizikovými faktory pro zvýšený výskyt srdečních onemocnění. Jinými slovy, experiment vyměnil jednu dobrou změnu (LDL) za dvě špatné změny (HDL a triglyceridy).

Většina lidí dává přednost všežravé stravě.

Všechny tyto změny nastaly během pouhých osmi týdnů, takže nevíme, zda tyto trendy budou pokračovat,” dodává Diana Rodgersová, “vitamin B12 je také důležitou živinou pro funkci mozku a jeho nedostatek může vést k depresi, která je u veganů častější než u všežravců. Ve veganské stravě neexistují žádné skutečné zdroje vitaminu B12 a jeho nedostatek je poměrně závažný, zejména u těhotných žen a dětí, u novorozenců způsobuje trvalé poškození mozku. Proč to ve filmu není zmíněno?”

Většina veganů byla také na cestě k vážnému nedostatku vitamínů, a přestože veganská skupina zhubla, ztratila převážně svaly, nikoliv tuk. Abyste ztratili tělesný tuk a udrželi nebo nabrali svaly, musíte jíst více bílkovin, které podporují růst svalů, a to se stalo ve skupině všežravců, nikoli veganů. Na základě těchto skutečností by odborníci na výživu a zdravotníci měli své pacienty nabádat, aby se veganství nevěnovali, protože nám chybí důkazy, které by prospěšnost této stravy v tomto směru podporovaly. Zajímavé je, že většina lidí dávala přednost stravě založené na mase a pouze jeden účastník veganské skupiny uvedl, že po skončení studie bude pokračovat ve veganské stravě. Skupina, která v rámci výzkumu konzumovala veganskou stravu, až na tento jeden případ uváděla, že je tato strava neuspokojuje.

“Z toho vyplývá, že lidé jsou všežravci a skutečná všežravá strava je to, co je pro nás stvořeno,” uzavírá Diana Rodgersová.