14.07.2022

NEJEN CIZRNA, PŘEDSTAVUJEME HUMMUS Z KRŮTÍHO MASA.

Indykpol je polská společnost založená v roce 1991, která se specializuje na chov a výkrm krůt a na výrobu a prodej krůtího masa a výrobků z krůtího masa. S ročním obratem (skupina Indykpol) 211 milionů eur v roce 2020 a zpracovatelskou kapacitou 32 000 krůt denně se polská společnost řadí mezi nejvýznamnější evropské společnosti na trhu s krůtím masem. Co je však důležitější, věří, že “dobré jídlo rovná se dobrý život”. V nedávné době Indykpol uvedl na trh takzvaný “krůtí humus” – někdo může říci, že jako reakci na neustálý marketing rostlinných potravin, které zneužívají názvy tradičně používané pro maso a masné výrobky. Pro jiné je to jen zajímavý nový potravinářský výrobek. O tomto novém výrobku jsme hovořili s Piotrem Kulikowskim, generálním ředitelem a jednatelem společnosti Indykpol.

Co je to “krůtí hummus”?

Hummus z krůtích prsou je produkt pro všechny “milovníky masa” i pro ty, kteří rádi ochutnají maso v jiné podobě. Výrobek je připraven pouze z krůtího prsního masa. Jedná se o výrobek s lehkou, hladkou, roztíratelnou konzistencí. Jak již název napovídá, výrobek lze použít stejně jako hummus nebo jakoukoli jinou pomazánku. Lze jej podávat s bagetou, pitta chlebem nebo zeleninou nakrájenou na tyčinky.

Mezi pozitivní aspekty patří dobrá chuť a zdravotní vlastnosti, jako je absence konzervačních látek, umělých barviv nebo glutamátu sodného. V podstatě se jedná o bezlepkový výrobek, který je dobrým zdrojem bílkovin a má nízký obsah kalorií, což je důležité pro svačiny nebo výrobky “na cesty”.

Co chcete touto iniciativou sdělit?

Společnost Indykpol se vždy snažila přinášet na trh neobvyklé a inovativní výrobky. Hummus z krůtích prsou vznikl jako reakce na měnící se potřeby spotřebitelů, kteří hledají moderní výrobky se zdravými ingrediencemi, pro rychlé použití nejen doma, ale i v práci, a chtějí si zpestřit každodenní svačiny nebo jídla. Je to ideální výrobek pro každého, kdo chce svůj jídelníček trochu zpestřit.

Proč si myslíte, že někteří spotřebitelé vyhledávají výrobky napodobující maso?

Uvádění zcela nových výrobků na trh, které nevyvolávají žádné asociace s ničím jiným nebo o kterých nevíte, jak se používají nebo spotřebovávají, vyžaduje obrovské výdaje na propagaci a komunikaci potřebnou k vysvětlení a informování lidí. Kromě toho lidé, kteří se v dospělosti vzdali masa, často vzpomínají na pozitivní zkušenosti s konzumací masných výrobků, pokud jde o chuť, vůni a strukturu. Proto existuje silná touha používat výrazy, které vyvolávají představu příznivé chuti – i když samotné výrobky neobsahují masovou složku.

Mladá generace má jiný přístup – chuť nemusí napodobovat masné výrobky. Jen musí být dobré, a to jak pro planetu, tak pro vaše zdraví. Pro některé mladé vegetariány je “masová chuť” pokrmů dokonce nevýhodou. Výrobky pro takové lidi nemusí předstírat, že jsou masové párky nebo hamburgery. Mohou vypadat a chutnat jinak – pokud jsou obecně chutné.

Myslíte si, že rostlinné (nebo syntetické) napodobeniny masa budou schopny nahradit přírodní masné výrobky?

Myslím, že tyto dva světy budou v budoucnu koexistovat. Budou se vzájemně doplňovat, nikoli vylučovat.

Počet lidí, kteří se vzdají masa, se jistě zvýší. Nestane se však dominantním postojem. Je dobře známo, že spotřeba masa klesá s růstem bohatství. Teprve po překročení velmi vysoké životní úrovně začnou lidé měnit své návyky a nakonec spotřebu masa sníží.

Je důležité si uvědomit, že maso jako součást naší stravy má mnoho výhod, ale měli bychom si dávat pozor na to, kolik ho jíme. Domnívám se, že bychom měli jíst méně masa, ale kvalitnější maso. Jedním z řešení je nový trend, tzv. flexitariánství. Jedná se o stravu, která omezuje konzumaci masa a masných výrobků, ale nevylučuje je. Věříme, že střídmost, pestrost a zdravý rozum jsou pro naše zdraví zásadní.

Vždy se vyplatí číst etikety a kontrolovat složení, které ne vždy jasně ukazuje, co je pro naše tělo dobré. Zeleninové hamburgery, nugety a párky často obsahují složky, které nám škodí, například vysoký obsah soli nebo tuku, a proto jsou také vysoce kalorické.

Co si myslíte o debatě na evropské i národní úrovni o využívání názvů masa a masných výrobků pro veganské alternativy?

Toto téma je složité a neexistují na něj jednoduché odpovědi. Zatím neexistují žádná konkrétní a univerzální pravidla pro označení veganských alternativ masa, podobně jako je tomu u názvu “mléko”, který lze použít pouze pro mléko živočišného původu.