28.02.2023

CO JE TO VÝROBA KRMNÝCH SMĚSÍ?

Výroba krmných směsí je proces výroby krmiv založený na sestavování bezpečných a vyvážených krmných dávek s využitím pokročilé vědy o výživě zvířat a technologie zpracování krmiv.

Krmné směsi mohou být dodávány jako kompletní krmivo, ale také jako doplňkové krmivo, které doplňuje krmné suroviny dostupné na farmě. Věda o výživě zvířat je základem pro sestavení optimální směsi krmných složek, která dodává hospodářským zvířatům bílkoviny, energii, vlákninu, minerální látky a vitamíny a splňuje nutriční požadavky hospodářských zvířat na optimální užitkovost a zd        raví.

Klíčové parametry výživy zvířat byly dříve založeny na hrubém obsahu bílkovin, tuků a vlákniny. V současné době jsou ukazatele výživových požadavků zvířat založeny na stravitelných aminokyselinách, biologické dostupnosti minerálních látek, mikrosložkách (např. enzymech, stabilizátorech střevní flóry) a identifikaci a neutralizaci antinutričních faktorů. Inovativní složení lze rovněž přičíst ke snížení expozice chovatelů hospodářských zvířat jemným částicím způsobeným prašností krmiv.

Technologie zpracování krmných směsí se posunula daleko za pouhé mletí a míchání krmných složek. Investice do těžkých průmyslových zařízení s vysokým technologickým a “chytrým” výkonem daly v průběhu let výrobcům krmiv možnost provozovat specifické procesy s přesně definovanými cíli. Mletí, peletování, kondicionování, potahování a ochrana bachoru – to vše má svůj zamýšlený vliv na užitkovost zvířat, jejich zdraví, welfare, životní prostředí a kvalitu živočišných produktů.